PENZION U TELČE

 ​  728 510 707, 724 934 099

Tipy na výlety

Penzion je místem krásným, ale výlet je snad jasný,
Telč i kopce Javořice, krásným místem jsou velice,
z výšky Míchovy skály kouknout na Pařezák z dáli.
Za přírodou České Kanady Roštejn, Landštejn poblíž hrady.
Dále na jih Slavonice, na bunkry co stráží hranice.
Na východ pak Mařenka, ta rozhledna, ne panenka,
tam pak dále do Třebíče, na procházku po bazilice.
Za zvířaty do Jihlavy, tam ZOO máme všichni rádi.
Všude kolem cyklotrasy, tak objevujte tyhle krásy.
Do našeho penzionu, pak vracejte se jako domů.

Telč – historické město zanesené na listě pamětihodností UNESCO

Město na jihu Českomoravské vrchoviny je typické trojúhelníkové náměstí lemované měšťanskými domy s renesančními štíty a podloubími. V zámeckých sálech se zachovanými dřevěnými kazetovými stropy si mohou návštěvníci prohlédnout cenný mobiliář a významné sbírky. Krásný je též Farní kostel sv. Jakuba, kostel sv. Ducha s románskou věží. Město se též pyšní Muzeem Vysočiny a Galerií Jana Zrzavého.

Javořice

Nejvyšší vrchol Českomoravské vrchoviny (837 m.n.m.) s TV vysílačem vysokým 160 m. Poblíž vrcholu je Studánka Páně, místo schůzek protestantů v době jejich útlaku. Bod hlavního evropskéhorozvodí.

Míchova skála

Míchova skála se nachází nad Velkým pařezitým rybníkem asi 8 km severozápadně od Telče. Je jedním z nejlépe zachovalých projevů intenzivního mrazového zvětrávání žuly ve vrcholových partiích Jihlavských vrchů v nadmořské výšce 765–774 metrů.

Velký Pařezitý rybník

Rybník s čistou, rašelinou charakteristicky zabarvenou vodou nedaleko Řásné. Písčité dno, travnatá pláž. Na protilehlé straně přírodní rezervace. Ideální ke koupání. Rybník leží uprostřed lesů (700 m.n.m.).

Hrad Roštejn

Původně gotický strážní hrad. V renesanci byl přestavěn a využíván pány z Hradce jako lovecký hrádek obklopený oborou. V interiérech je instalována expozice porcelánu, keramiky, cínu a dále dokumentace zdejšího kamenického řemesla a umu místních kameníků. Doporučujeme vystoupat po několika desítkách schodů na starobylou sedmibokou věž s rozhledem po širém okolí.

Hrad Landštejn

Zřícenina hradu Landštejn je ukázkou rané hradní architektury, která patří v českých zemích k nejpozoruhodnějším. Vystoupat lze také na vyhlídkovou věž, odkud se vám naskytne nádherný výhled na široké okolí.

Slavonice

Historické město na pomezí Čech, Moravy a Rakouska proslavily překrásné renesanční měšťanské domy s bohatě zdobenými štíty, systém podzemních chodeb a řada zajímavostí v okolí.

Bunkry pohraničního opevnění

Areál opevnění Slavonice je ukázkou části obranné pevnostní linie Československé republiky budované v letech 1935-1938. Jedná se o významnou vojensko-technickou památku.

Rozhledna Mařenka

Rozhledna Mařenka je celoročně zdarma přístupná. Výstup na rozhlednu je na vlastní riziko návštěvníků. O kus dál jsou vinohrady pod zámkem Sádek mezi obcemi Čáslavice a Kojetice, které jsou jedinými vinicemi na Vysočině, nejzápadněji položenými vinohrady znojemské vinařské podoblasti a nejvýše položenými vinohrady v České republice.

Jihlava

Starobylé město Jihlava (tic.jihlava.cz) je nejstarším horním městem českých zemí. Proto určitě navštivte jihlavské podzemí. Všech pět kontinentů se dá navštívit za jediný den v ZOO Jihlava vmalebném údolí řeky Jihlávky nedalako centra města.

Třebíč

Třebíč je město památek UNESCO. Počátky města jsou spjaty s významným benediktinským klášterem založeným již roku 1101. Díky bohaté historii města může v Třebíči obdivovat mnoho cenných památek, z nichž ty nejvýznamnější jsou zapsány na prestižním seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO – bazilika sv. Prokopa, židovská čtvrť a židovský hřbitov